Što je silaža i zašto je važno da bude kvalitetna?
Silaža je proizvod koji nastaje u procesu konzerviranja stočne hrane metodom siliranja, putem prirodne mikroflore ili dodanih, cijepljenih i odabranih sojeva bakterija koje uzrokuju i poticanje kisele fermentacije mlijeka.
S obzirom na to da u lišću ima vrlo malo bakterija mliječne kiseline i da se šećeri fermentiraju putem heterofermentativnog tipa, tijek fermentacije je prilično nekontroliran, a krajnji rezultat silaže obično nije zadovoljavajuće kvalitete, tj. sijeno se nema lijep okus i miris pa ga životinje nerado konzumiraju.
Što naš Silko za travu i žitarice pruža stočarstvu?
Moderno govedarstvo ne može se zamisliti bez upotrebe silaže. Cilj siliranja je svojevrsno očuvanje zelenih biljaka i maksimalno očuvanje njihove hranjive vrijednosti što je duže moguće. Uz Silko za travu i žitarice životinje dobivaju ukusnu i zdravu hranu tijekom cijele godine, što osigurava stabilnu proizvodnju mlijeka i mesa.
Svila za travnu i žitnu silažu preporuča se kao inokulum upravo zbog specijalnih dodataka na bazi homofermentativnih mliječnih bakterija, koji u startu postižu visoke rezultate.
Za uspješnu pripremu silaže potrebno je zbijanjem osigurati anaerobne uvjete, čime se sprječava rast aerobnih mikroorganizama kao što su kvasci, plijesni i bakterije truljenja – koji loše utječu na kvalitetu silaže, a posljedično i na zdravlje životinja.
Agronik je razvio paletu proizvoda – Silko u znanstveno-istraživačkom radu sudjelujući u projektima koje financira Ministarstvo znanosti i tehnološkog razvoja > – za pripremu kukuruzne silaže, silaže lucerne i sijena te travno-leguminoznih smjesa.