Biljke mogu apsorbirati tvari iz vanjskog okoliša putem korijena i lišća. Biljke folijarno usvajaju aktivne tvari pesticida, sredstava za ishranu bilja, biostimulatora. Folijarnom primjenom aminokiselina koje se nalaze u pripravku Amiksol kroz stomatalne otvore, preko floema dospijevaju u sve dijelove biljke gdje potiču diobu stanica i produljenje stanica i organa. 

Koju ulogu imaju aminokiseline u biljkama?

Aminokiseline kao sastavni dio proteina imaju vrlo važnu ulogu u biljnim stanicama. Svih 20 aminokiselina ima svoju specifičnu funkciju u biološkim ciklusima biljke: potiču fotosintezu, usporavaju procese i snagu biljke. 

Biljke, za razliku od životinja, imaju sposobnost sintetizirati sve aminokiseline. Za sintezu im je potrebna velika količina energije pa je u stresnim situacijama poput suše, mraza, tuče, visokih temperatura, napada bolesti i štetočina sinteza smanjena ili onemogućena.

Kako djeluju aminokiseline iz Amiksola?

L-aminokiseline koje se nalaze u preparatu Amiksol biljnog su porijekla dobiven mikrobiološkom hidrolizom. Folijarnom primjenom direktno se uključuju u metabolizam biljke i ugrađuju u proteine ​​koji sudjeluju u regeneraciji biljke. 

Primjena Amixola u stresnim situacijama i u situacijama kada biljka ima veća potreba za aminokiselinama (intenzivniji vegetativni rast, formiranje i rast plodova), utječe na ubrzani oporavak i stvaranje povoljnih uvjeta za rast i razvoj biljaka. 

Amiksol sadrži 16% slobodnih aminokiselina. Slobodne L-aminokiseline dobivaju se posebnim procesom hidrolize materijala biljnog podrijetla, pomoću bakterijskih enzima, koji su biološki aktivni i imaju vrlo značajnu ulogu u metabolizmu biljaka.

Kako Amiksol djeluje?

Kada je biljka u stanju stresa zbog visoke ili niske temperature, neadekvatan vodni režim, poremećena ishrana, štete od tuče, štetnika, bolesti, smanjena je sinteza aminokiselina i proteina .  

Upotrebom AMIXOL-a slobodne L-aminokiseline brzo prolaze kroz staničnu membranu i izravno sudjeluju u sintezi proteina, zahvaljujući čemu se biljka brzo oporavlja. 

Na što utječu aminokiseline iz Amixola?

Aminokiseline koje se nalaze u AMIKSOLU brzo se apsorbiraju kroz puči i uključuju u metabolizam biljke. Oni utječu na:

  1. Sinteza proteina, jer su oni prethodnici za njihovu tvorbu. Sadrže i kisele i bazične skupine, djelujući kao puferi, tako da održavaju odgovarajući pH biljnih stanica. Oni su izvor dušika za biljku, u mnogo pristupačnijem obliku od anorganskog dušika.
  2. Otpornost na stresne uvjete (kao što su visoke, niske temperature, niska vlažnost, mraz, napadi insekata, poplave, jak vjetar). Primjena prije, tijekom i nakon stresnih stanja oporavlja i vraća fiziološke funkcije u normalu).
  3. Fotosinteza (Aminokiseline su temeljne za formiranje vegetativnog tkiva i sintezu klorofila .Viša koncentracija klorofila znači intenzivnije procese fotosinteze osigurava brži i snažniji rast biljaka, a s povećanom koncentracijom klorofila biljke su i zelenije).
  4. Pokreti stoma: Stomi reguliraju vodni režim biljke, apsorpciju mikro i makro elemenata kao i izmjene plinova. Kada su stomati zatvoreni, fotosinteza je na niskoj razini i transpiracija je smanjena. Tada je metabolička ravnoteža biljke negativna. Aminokiseline pogoduju otvaranju stomata.
  5. Oprašivanje i formiranje plodova. Povećavaju klijavost peludi i duljinu cjevčice peludi.
  6. Fitohormoni – Aminokiseline su prekursori i aktivatori fotohormona.

AMIXOL sadrži 16% slobodnih, biljnih L-aminokiselina. AMIXOL se dobiva enzimatskom hidrolizom visokokvalitetnih biljnih proteina. U procesu hidrolize korišteni su enzimi PGP bakterija – proteinaze koje razgrađuju proteine ​​do aminokiselina u L-formi tijekom procesa fermentacije. 

Ovaj tehnološki postupak ima niz prednosti u usporedbi s kemijskom hidrolizom kada se koriste jake kiseline i životinjske bjelančevine (meso, dlaka, perje, koža) od kojih nastaju aminokiseline u L i D oblicima. Biljke ne mogu ugraditi aminokiseline koje su u D-formi u svoje proteine ​​i kao takve nisu korisne za biljke.

Kada i u kojoj količini nanosimo Amixol?

Amixol se koristi folijarno ili sustavom kapanja:

1. Kulture polja

U količini 2-3 l/ha u fazi intenzivnog rasta, 2 puta tijekom vegetacije. Može se miješati s pesticidima.

2. Povrće i cvijeće

U količini 1-2 l/ha svakih 10-15 dana.

3. Voćarstvo

U količini 2-3 l/ha u sljedećim fenofazama:

  • Nakon cvatnje.
  • Nakon formiranja plodova veličine oraha.
  • U fazi promjene boje plodova.

4. Sustav kapanja

2-3 l/ha sustavom kap po kap, 3 do 4 puta tijekom vegetacije.

5. U stresnim uvjetima

3–4 l/ha

Što ćete dobiti korištenjem Amixola?

  • Povećana sinteza proteina i povećan sadržaj klorofila;
  • Stimulacija fotosinteze i transpiracije;
  • Poticanje otvaranja stomata na biljkama i usvajanje makro- i mikroelemenata.</li >
  • Brzi oporavak biljaka nakon stresa

 

 

INTERESUJE VAS Amiksol?

Pošaljite upit

Ukoliko Vas interesuje Amiksol , kontaktirajte nas putem ove forme.

    Gde kupiti

    Poljoprivredna apoteka

    Poljoprivredne apoteke

    Zadruga

    Zadruge

    Veleprodaja

    Veleprodaje

    Zakažite razgovor s našim inženjerom poljoprivrede