Biljke mogu apsorbirati tvari iz vanjskog okoliša putem korijena i lišća. Biljke folijarno usvajaju aktivne tvari pesticida, sredstava za ishranu bilja, biostimulatora. Folijarnom primjenom aminokiselina koje se nalaze u pripravku Amiksol kroz stomatalne otvore, preko floema dospijevaju u sve dijelove biljke gdje potiču diobu stanica i produljenje stanica i organa.
Koju ulogu imaju aminokiseline u biljkama?
Aminokiseline kao sastavni dio proteina imaju vrlo važnu ulogu u biljnim stanicama. Svih 20 aminokiselina ima svoju specifičnu funkciju u biološkim ciklusima biljke: potiču fotosintezu, usporavaju procese i snagu biljke.
Biljke, za razliku od životinja, imaju sposobnost sintetizirati sve aminokiseline. Za sintezu im je potrebna velika količina energije pa je u stresnim situacijama poput suše, mraza, tuče, visokih temperatura, napada bolesti i štetočina sinteza smanjena ili onemogućena.
Kako djeluju aminokiseline iz Amiksola?
L-aminokiseline koje se nalaze u preparatu Amiksol biljnog su porijekla dobiven mikrobiološkom hidrolizom. Folijarnom primjenom direktno se uključuju u metabolizam biljke i ugrađuju u proteine koji sudjeluju u regeneraciji biljke.
Primjena Amixola u stresnim situacijama i u situacijama kada biljka ima veća potreba za aminokiselinama (intenzivniji vegetativni rast, formiranje i rast plodova), utječe na ubrzani oporavak i stvaranje povoljnih uvjeta za rast i razvoj biljaka.
Amiksol sadrži 16% slobodnih aminokiselina. Slobodne L-aminokiseline dobivaju se posebnim procesom hidrolize materijala biljnog podrijetla, pomoću bakterijskih enzima, koji su biološki aktivni i imaju vrlo značajnu ulogu u metabolizmu biljaka.