Rizol kao biognojivo za sjeme sa simbiotičkim fiksatorima dušika
Što je fiksacija dušika i čemu služi?
Fiksacija dušika je proces pretvaranja nedostupnog atmosferskog dušika u pristupačne spojeve b> (NH4) koje možemo dalje koristiti kao i sve ostalo na zemlji.
Dušik, kojeg u atmosferi ima oko 78%, postaje dostupan ostatku živog svijeta zahvaljujući fiksatorima dušika – mikroorganizmi koji mogu koristiti samo plinoviti dušik iz atmosfere i pretvoriti ga u amonijak.
Kako rade simbiotski fiksatori dušika?
Simbiotski fiksatori dušika su bakterije koje stvaraju korijenske kvržice mahunarki ( soja, lucerna, grašak, grah, djetelina, itd.) i tamo izvršiti fiksaciju dušika. Ove bakterije su strogo specifične za određenu biljnu vrstu tako da jedna vrsta bakterija stvara kvržice samo na (jednoj) odgovarajućoj biljnoj vrsti .
Uspostavlja se simbioza između bakterija i biljaka – oblik zajednice u kojoj bakterije izravno isporučuju raspoloživi dušik biljkama, dok biljke opskrbljuju bakterije asimilatima (hranjivim tvarima koje su stvorile u procesu fotosinteze).
Biognojivo iz asortimana Agrounik sadrži odgovarajuće simbiotske fiksatore dušika za određenu kulturu kao što je grašak (pea rhizol) i primjenom tih bakterija na njeno sjeme, poboljšava stvaranje kvržica u korijenu.
Simbiotske fiksirajuće dušik bakterije koje sadrže rizol dospiju u unutrašnjost putem korijenskih dlačica korijena (parenhima), gdje se počinju ubrzano dijeliti, uslijed čega nastaje kvržica u kojoj te bakterije fiksiraju dušik.
Osim simbiotičkih fiksatora dušika, rizol za grašak sadrži i asocij. fiksatori dušika i fosfomineralizatori koji nakon primjene biognojiva naseljavaju površinu korijena.