Silko za lucerku

Svila za lucernu namijenjena je za pripremu silaže/lucerninog sijena, a njena primjena se ogleda u većoj hranjivoj vrijednosti silaže< span style=" font-weight: 400;"> i brojne druge prednosti koje pridonose njegovoj ukupnoj kvaliteti. 

Zašto je važan i kako djeluje Silko za lucernu?

Cilj očuvanja zelenih biljaka siliranjem je što dulje maksimalno očuvati njihovu hranjivu vrijednost te dobiti ukusnu i zdravu hranu za životinje, te osigurati stabilna proizvodnja mlijeka i mesa. 

Silaža je proizvod koji nastaje u procesu konzerviranja stočne hrane metodom siliranja prirodne mikroflore ili dodanih inokuliranih, selekcioniranih sojeva bakterija mliječno-kiselog vrenja. 

S obzirom da je mliječno-kiselih bakterija iz lišća vrlo malo i da one fermentiraju šećere po heterofermentativnom tipu, tijek vrenja je nekontroliran< /b>< span style="font-weight: 400;">, a silaža najčešće nije zadovoljavajuće kvalitete, nema lijep okus i miris te je životinje nerado konzumiraju. 

Iz tog razloga preporučuje se uporaba inokulanata, tj. posebnih dodatke na bazi homofermentativnih mliječnih bakterija jer se već u startu postiže visok broj ovih bakterija. 

Što je potrebno za uspješnu pripremu silaže?

Za uspješnu pripremu silaže potrebno je zbijanjem osigurati anaerobne uvjete koji sprječavaju razvoj aerobnih mikroorganizama poput kvasaca, plijesni i bakterija truleži koji nepovoljno utječu na kvalitetu silaže i zdravlje životinja. 

Svila lucerne sadrži homofermentativne mliječne bakterije koje proizvode enzime koji hidroliziraju polisaharide na monosaharide i tako smanjiti deficit šećera u lucerni.  Također, sadrži konzorcij homofermentativnih mliječnih bakterija koje su aktivne pri različitim pH.

Alfalfa svila sadrži Lactobacilius plantarum i Peciococcus sp. Lucerna se zbog svog kemijskog sastava teško silira jer sadrži samo 7% šećera. Homofermentativne mliječne bakterije proizvode enzime koji hidroliziraju polisaharide i oslobađaju šećere koji se tijekom mliječno-kiselog vrenja pretvaraju u kiseline koje snižavaju pH. 

Lactobacillus plantarum aktivan je pri pH 6, a Pediococcus sp. na pH 5, što dodatno snižava pH silaže na 4. Sve to utječe na poboljšanje probavljivosti NDF i ADF vlakana i očuvanje bjelančevina u prirodnom obliku, uslijed čega se smanjuje hranjiva vrijednost silaža se povećava >

Primjena svile za lucernu:

  • Za 20 t Silaža lucerne: 100 ml Alfalfa Silk preliti sa 20 l vode – za pripremu 20 t silaže
  • Za 50 t silaža lucerne: 250 ml silaže lucerne uliti u 50 l vode – za pripremu 50 t silaže
  • Za 200 t Silaža lucerne: 1 litru Silka za lucernu preliti sa 200 l vode – za pripremu 200 t silaže

Pripremite silažu standardnom tehnologijom. Biljna masa mora biti dobro zbijena i zatvorena od zraka koji ulazi u silos ili bale.

Učinci primjene Silka za lucernu:

  • Ubrzana fermentacija;
  • Povećana aerobna stabilnost silaže;
  • Poboljšana probavljivost NDF i ADF (probavljivost vlakana);
  • Očuvanje proteina u njihovom prirodnom obliku;
  • Povećanje dnevne količine mlijeka i rasta;
  • Smanjena upotreba koncentrata;
  • Smanjeni postotak octene i maslačne kiseline;
  • Veća hranjiva vrijednost silaže.

INTERESUJE VAS Silko za lucernu?

Pošaljite upit

Ukoliko Vas interesuje Silko za lucernu , kontaktirajte nas putem ove forme.

    Gde kupiti

    Poljoprivredna apoteka

    Poljoprivredne apoteke

    Zadruga

    Zadruge

    Veleprodaja

    Veleprodaje

    Zakažite razgovor s našim inženjerom poljoprivrede