Zagađenje vode je najsloženiji globalni ekološki problem. Svako onečišćenje kemijskim otpadom iz industrije i prometa, pesticidima s poljoprivrednih površina dospijeva u podzemne vode, bunare, rijeke, jezera i mora.
Kućanske otpadne vode predstavljaju vodu iz slavine ili prirodnu vodu slične kvalitete koja se koristi za kuhanje, pranje ili sanitarne potrebe u kućanstvu. Osim mineralnih i organskih tvari, sadrži i značajne količine ljudskog izmeta, papira, sapuna i drugih deterdženata, otpada od hrane i velikog broja drugih otpadnih materijala.
Koliko je zagađena voda sa stočnih farmi?
Voda sa stočnih farmi također je opterećena visokim sadržajem organske tvari. Narušavanje prirodne biološke ravnoteže najprije dovodi do usporavanja stočnih laguna, a kasnije do potpunog začepljenja zbog taloženja nerazgrađenog otpada.
Izuzetan problem predstavlja i taloženje nerazgrađenih masti i ulja u tlo oko lagune, čime se stvara potpuno nepropusna zona i ona postaje zatvorena posuda. Sadržaj se razlijeva po površini, šire se neugodni mirisi i prijeti opasnost od zaraznih bolesti.
Biološka obrada vode s Bistrolom
Za pročišćavanje vode iz laguna preporuča se koristiti pripravke na bazi različitih vrsta mikroorganizama. Biološki tretman se primjenjuje za:
- uklanjanje organske tvari;
- uklanjanje dušika (kao biogenog elementa) pomoću procesa nitrifikacije i denitrifikacije;
- razgradnja mulja iz procesa primarne obrade otpadnih voda.
Biološki procesi pročišćavanja vode mogu se odvijati kao aerobni i anaerobni, s uz pomoć aerobnih ili anaerobnih mikroorganizama.