Sadnja voćaka – Preporuke naše stručne službe
Sadnja sadnica većine vrsta voćaka obavlja se u razdoblju zimskog mirovanja, od opadanja lišća do kretanja vegetacije iduće godine. Vremenske prilike u Srbiji dozvoljavaju da se to radi u drugoj polovini jeseni, drugoj polovini zime i prvoj polovini proleća.
Jesenja sadnja u agroklimatskim uslovima Srbije daje odlične rezultate. U ovom terminu sadnice se sade odmah po vađenju iz rasadnika i takve sadnice su svježe, posjekotine na žilama lako zarastaju i stvaraju se nove male upojne žilice koje iduće godine rano u proljeće. zagrijava, omogućava kretanje sadnice i njen intenzivan rast. Tlo ima veliku količinu vlage u jesen, pa je prijem presadnica dobar. Ono što može predstavljati problem, ako se primijeni jesenska sadnja voća, jesu oštećenja sadnica divljači, pa se preporučuje ograditi voćnjak ili svaku sadnicu pojedinačno zaštititi mrežom, odmah nakon sadnje. Također, potrebno je suzbiti glodavce koji mogu napasti korijenski sustav i napraviti ogromne štete.
Odlične rezultate daje sadnja u drugoj polovici zime u veljači i prvoj polovici ožujka. Ako se to radi u tom razdoblju, sadnice je potrebno zaliti odmah nakon sadnje.
U pogledu vremena sadnje izuzetak su presadnice jagoda koje se čuvaju u rashladnom skladištu i sade od sredine srpnja do kraja kolovoza.
Nakon dostave sadnica na parcelu potrebno je izvršiti završnu provjeru njihove ispravnosti. Sve teže oštećene i nezdrave sadnice se uklanjaju.
Odabrane sadnice tretiraju se na različite načine. Potrebno je skratiti posude, a zatim ih uroniti u otopinu.
Preporuka tvrtke Agrounik za pripremu sadnica je paket proizvoda: Erwix, Slavol VVLi Auksol u kombinaciji sa Unimaxgnojivom.
Sadnice se potapaju u otopinu od 100 l vode u koju dodamo Erwix 1 l, Slavol VVL 1 l i Auksol 200 ml. . U ovoj otopini sadnice trebaju stajati 12-24 sata.
Erwix je potpuno prirodni biobaktericid i biofungicid koji svojim djelovanjem omogućuje učinkovitu dezinfekciju skeletnih žilnih dijelova. Bakterije koje se nalaze u ovom pripravku razmnožavaju se, stvaraju biofilm i tako omogućuju zaštitu korijenskog sustava od patogena koji se nalaze u tlu.
Slavol VVL je mikrobiološko gnojivo na bazi bakterija Bacillus spp, koje imaju ulogu u poticanju rasta i razvoja podzemnih i nadzemnih dijelova biljaka.
Auxol je pripravak koji sadrži probiotičke bakterije koje proizvode biljni hormon auksin (indol-3-octenu kiselinu). Značajno poboljšava zacjeljivanje korijenovog sustava, bolje ukorjenjivanje, a time i maksimalan prijem sadnica.
Sam proces sadnje je vrlo važan i odgovoran zahvat, pri čemu treba voditi računa o dubini sadnje, rasporedu posuda u jami, da nema praznog prostora između posuda i sl.
Posebnu pozornost treba posvetiti pravilnoj primjeni gnojiva.
Preporuka tvrtke Agrounik je sljedeća: Nakon vađenja sadnica iz otopine sadnice voćaka uz dodatak UNIMAX gnojiva u količini od 50-100g po sadnici u jame za stabla (jabuka) , kruške, dunje, breskve, kajsije, šljive, trešnje, višnje), dok je za bobičasto voće (maline, kupine, borovnice, ribizle, jagode) količina UNIMAX-a- 25-30g po sadnica, tj. jedna šaka, tj. 100g po kvadratnom metru.
Unimax je mikrobiološko gnojivo. Sadrži bakterije koje su nanesene na zeolit odakle se oslobađaju kroz duži vremenski period i osiguravaju ravnomjernu ishranu biljaka tijekom vegetacije. Ovo gnojivo prevodi nedostupne oblike dušika i fosfora koji su već prisutni u tlu u obilje koje biljka prepoznaje i usvaja. Zeolit prikuplja i čuva vlagu u zoni korijena koja je neophodna za pravilan rast i razvoj biljke.