Važna tema za poljoprivrednike – Kako najbolje uskladištiti i oporaviti pšenicu
Sada je vrijeme da počnete razmišljati o sustavu hranidbe pšenice. Agrounik, kao i uvek, savetuje da to učinite na zdrav i efikasan način prirodnim, organskim đubrivima iz naše široke ponude proizvod. Želite li saznati koje proizvode je najbolje odabrati i kako liječiti pšenicu, pročitajte savjete našeg stručnog suradnika na ovu temu:
Vegetativno razdoblje biljke počinje nicanjem, kojem prethodi upijanje određene količine vode iz tla. Iz nabubrele klice izbijaju korijeni koji se šire prema dolje i stabljike koje izlaze na površinu. U ovoj fazi u klici, kao iu drugim dijelovima zrna, dolazi do velikih promjena biokemijske i koloidne prirode. Nova biljka u nastajanju izvlači hranu iz dijelova klice i endosperma.
Nakon nicanja biljka izbija na površinu u obliku jednog lista i postaje sposobna hraniti se crpeći hranu iz tla. Ova faza u razvoju biljke naziva se klijanje. Na stabljici između zrna i površine tla stvaraju se kvržice iz kojih izbijaju sekundarni korijeni i sekundarna stabla. Ova faza u razvoju biljke naziva se ukorjenjivanje i pupanje. Osim sekundarnog, može se pojaviti i tercijarni čvor grananja te odgovarajući rizomi i stabljike.
U ovoj fazi razvoja pšenice izuzetno je važno da pšenica bude dobro snabdevena hranljivim materijama, te stoga preporučujemo prvu prihranu pšenice Slavolomu količini od 7 litara po hektaru. Ukoliko su tokom zime bili nepovoljni vremenski uslovi za pšenicu, odnosno mraz ili je pšenica bila mokra (ležala u vodi), naša preporuka je da primenite Amiksol-biljne aminokiseline potpuno prirodnog porijekla, folijarno u koncentraciji 2 do 3 litre po hektaru.
Nakon pupanja počinje intenzivan rast stabla i lišća, odnosno nadzemnih dijelova biljke do postizanja konačne visine. Ova faza u razvoju naziva se pupanje. Tijekom cvatnje u biljci se intenzivno odvijaju fotosintetski procesi, ali i transpiracija.
Sljedeća faza u razvoju biljke je klasanje i cvjetanje, čime započinje generativno, odnosno reproduktivno razdoblje. Na vrhu stabla formira se cvat u kojem se nalazi veliki broj cvjetova. Muški spolni organ su prašnici, a ženski tučak. Jedan ili više cvjetova čine metlice koje čine osnovne elemente grozda. Upravo su ovi stadiji zbog svojih specifičnosti i činjenice da se u njima jednim dijelom određuje potencijal prinosa idealni za drugu prihranu pšenice Slavolom također u koncentraciji od 7l po hektaru, koji osim povećanja potencijala prinosa, doprinosi i povećanju potencijala prinosa. može utjecati na kvalitetu zrna i hektolitar pšenice.
Ukoliko se u ovim fazama razvoja pojave nepovoljni vremenski uvjeti, pojava tuče, napadi bolesti i štetnika, tada preporučamo upotrebu Amixola u koncentraciji od 2 do 3 litre po hektaru, kako bi biljka što lakše prebrodila ove stresne uvjete. što je moguće.