Sve što trebate znati o nadolazećoj sjetvi kukuruza i suncokreta
Da bi se postigli visoki prinosi kukuruza, potrebno je poduzeti važne korake tijekom same sjetve kukuruza – prije svega izbor hibrida za određeno područje, gustoću usjeva treba odrediti ovisno o primijenjenim agrotehničkim mjerama. i agroekološkim uvjetima uzgoja te vremenu i dubini sjetve.
Pravo vrijeme: U većini naših proizvodnih područja optimalni rokovi sjetve su između 10. i 25. travnja. U pojedinim krajevima kukuruz se može sijati već u prvoj dekadi travnja, čime se omogućuje ranije klijanje i nicanje, bolje iskorištavanje zimske vlage, ranija vršidba, svilanje, cvatnja i oplodnja, čime se izbjegavaju visoke temperature i suhi zrak u najosjetljivijim fazama razvoj kukuruza. Sve to utječe na postizanje visokih prinosa, uz raniju žetvu s manjim postotkom vlage, te da se obrada i priprema tla za pšenicu obavi na vrijeme. Ranija sjetva nosi određene rizike jer postoji opasnost od kasnih proljetnih mrazeva.
Dubina sjetve: U uvjetima normalne vlažnosti tla dubina sjetve kukuruza treba biti 5-7 cm, na lakšim tlima 6-8 cm.
Tretiranje sjemena i sjetva: Ukoliko su ispunjeni zadani uvjeti za sjetvu, spremni smo za početak sjetve. Naravno, stručna preporuka je da se seme za setvu tretira insekticidom i naravno stimulatorom rasta – Slavol S, čija je uloga poticanje klijanja i nicanja, razvoj korijenskog sustava i nadzemnog dijela biljke. Također, primjenom Slavola S smanjujemo rizike koji mogu nastati nakon sjetve, poput suše, pa će sjeme tretirano Slavolom S imati bolje razvijen korijenov sustav koji je razgranatiji s više korijenovih dlačica, te tako korijen će puno bolje podnijeti sušu u odnosu na korijen koji se razvio iz sjemena koje nije tretirano Slavolom S. Još jedna prednost korištenja Slavola S je ujednačeno nicanje biljaka pri čemu imamo bolju strukturu, što je iznimno važan preduvjet za visoko prinosa, kao i lakša primjena agrotehničkih mjera, prije svega pesticida i obrade zemljišta.
Slavol S se primjenjuje na način da se 250 ml ovog pripravka nanosi na hektarsku normu sjemena ratarskih kultura uz primjenu određene količine vode. U konkretnom slučaju za kukuruz potrebno je dodati 250 ml vode. Sjeme se može tretirati neposredno prije sjetve kao i nekoliko mjeseci prije sjetve. Naime, indol-3-octena kiselina (IAA) – auksin, koji je sastavni dio Slavola S, može ostati u sjemenu nekoliko mjeseci, pa ako je takvo sjeme prethodno tretirano, može se vratiti u vrećicu i čekati sjetvu.
A kakva je situacija sa suncokretom?
Sjetvu suncokreta treba započeti kada se sjemenski sloj tla dovoljno zagrije, a to je oko 8 stupnjeva, što je idealno krajem ožujka ili početkom travnja. Sije se sijačicama na međuredni razmak 70 cm i razmak u redu 25-30 cm. Količina sjemena ovisi prvenstveno o njegovoj klijavosti i čistoći, masi 1.000 zrna i gustoći sklopa, a najčešće je potrebno od 4 do 6 kg/ha. Prilikom odabira hibrida poljoprivrednici određuju određene karakteristike lokacije na kojoj se nalazi zemljište.
Ako postoji mogućnost navodnjavanja, usjev se navodnjava za vrijeme suše, posebno u vrijeme formiranja glavica, cvatnje i nalivanja zrna. Osim poštivanja optimalnog roka sjetve za uspjeh u proizvodnji, vrlo je važno poštivanje plodoreda, odnosno ne sijati suncokret na istoj parceli najmanje 4 godine, kao i nakon soje i uljane repice.