Slavol VVL i Amiksol u malini
Nakon jagode, malina je najvažnija vrsta bobičastog voća. Uglavnom se uzgaja na manjim seoskim imanjima u brdsko-planinskim područjima, gdje daje najbolje rezultate. Malina je višegodišnja grmolika listopadna cvjetnica. Za uspješan uzgoj maline potrebno je ispuniti određene zahtjeve koji se odnose na agrotehniku i pomoćnu tehniku ove voćne vrste. No, da bismo ispunili sve te zahtjeve, moramo dobro poznavati fiziologiju ove vrste kao i potrebe u pojedinim fenofazama njezina razvoja.
Tijekom godišnjeg ciklusa maline prolaze kroz sljedeće fenofaze:
Početak rasta i listanja – Tijekom travnja i prve polovice svibnja počinju izbijati novi izdanci na površinu zemlje. Njihov rast je najintenzivniji od sredine svibnja do kraja lipnja. Dvogodišnji izboji maline počinju listati početkom travnja, a početak i trajanje listanja ovisi o sorti, temperaturi i drugim čimbenicima okoliša. Iz pupa u pazušcu listova dvogodišnjih mladica formiraju se rodne grane. U ovoj fenofazi razvoja primjenom SLAVOLA VVL potičemo rast i razvoj vegetativnih dijelova biljke jer auksini iz SLAVOLA VVL ubrzavaju diobu stanica, a time i razvoj tkiva i organa.
Cvatnja i gnojidba – U našim uzgojima malina malina počinje cvjetati u drugoj dekadi svibnja, a cvatnja traje 20 – 30 dana, ovisno o sorti i vremenskim prilikama. . Razlika u cvatnji između ranih i kasnih sorti je 6-10 dana. Većina kultivara maline ima hermafroditni cvijet. Uspješno oprašivanje je preduvjet za oplodnju.
Plod maline je koštunica. Da bi se skupni plod maline normalno razvijao, potrebno je da se oprašivanje odvija u gotovo svim tučkovima. U tu svrhu preporučamo korištenje mikrobiološkog gnojiva SLAVOLA VVL koje sadrži auksine, hormone potpuno prirodnog podrijetla, koji igraju izuzetno važnu ulogu u rastu i razvoju peludnog cjevčica kroz tučak. tučak, koji je nositelj vegetativnog sadržaja koji treba obavljati odolnja. Primjenom SLAVOLA VVL potičemo rast polenove cjevčice koja brže dolazi do sjemenog zametka i tako vrši oplodnju. U ovoj fenofazi primjenjuje se SLAVOL VVL u količini od 5 litara po hektaru za što bolju gnojidbu.
Odgoj i razvoj ploda – SLAVOL VVL treba primijeniti iu fazama razvoja ploda maline, dakle u fenofazi punjenja ploda, auksini iz pripravka djeluju na bržu diferencijaciju i razvoj stanica, a time i brži rast i razvoj ploda, zatim pospješuju fotosintezu, a time i stvaranje asimilata i bolju ishranu biljaka. U ovoj fenofazi primjenom SLAVOLA VVL 5 litara po hektaru možemo utjecati na krupnoću ploda kao i na njegovu boju.
Ukoliko dođe do nepovoljnih – stresnih vremenskih uslova kao što su mraz, grad, onda naša preporuka je da primenite Amiksol biljne aminokiseline potpuno prirodnog podrijetla, folijarno u količini od 2 do 3 litre po hektaru, čime ćete osigurati brži oporavak biljke i povećati njenu otpornost na stresne uvjete.