SILAŽA KUKURAZA PRIPREMLJENA SA INOKULANTOM SILKO
Dobro pripremljena silaža je visokokvalitetna gruba hrana koja se koristi u prehrani preživača. Mora biti pravilno, rastresito, dobrih organoleptičkih svojstava, odnosno žutozelene boje, ugodnog mirisa i optimalne kiselosti oko 4,2. Siliranje je najbolje obaviti po suhom vremenu. Optimalna temperatura je 20-25ºC. Ako je temperatura previsoka, zelena masa će se brzo osušiti. Treba odrediti pravi trenutak za berbu cjelokupne mase kukuruza. To je faza voštane zrelosti zrna (30-35% S.M.) i gdje je udio klipa u masi cijele biljke kukuruza do 40%. Silaža se skladišti pomoću silo kombajna. Uz njega ide i traktor s prikolicom. Silo-kombajn kosi zelenu masu, usitnjava je na samoj njivi, odlaže zračnim elevatorom u prikolicu (najčešće kiper prikolicu), zatim se masa transportira u silo-objekt i tamo istovaruje. Rastovarenu masu rasporediti po cijelom silosu. Debljina mase pri zbijanju treba biti 10-15 cm, a najbolje je takvu masu zbijati traktorima na kotačima. Masu treba kontinuirano zbijati do potpunog punjenja silosa. Također, treba ga nastaviti kada se punjenje završi i sljedećih 10-12 sati.
Zbijanje je jedan od najvažnijih postupaka u spravljanju silaže. Zrak se izbacuje iz silažne mase i prenosi do anaerobnih bakterija koje proizvode mliječnu kiselinu. Zbijenost se može provjeriti pomicanjem po cijeloj površini silo mase, a posebno po samim krajevima silosa. Ako dio obuće upadne u masu, to pokazuje da sabijanje nije dovoljno. U slučaju prekida silaže potrebno je pokriti silos plastičnom folijom. Važan postupak u spravljanju silaže je njeno prekrivanje. Radi se folijom koja sprječava pristup zraka i oborina. Plastična folija mora biti dobro zategnuta. Može se opteretiti starim gumama ili vrećama napunjenim pijeskom, balama slame, zemljom, kako bi se izbacilo što više zraka iz mase i kako vjetar ne bi podigao zaštitni najlon. Folije mogu biti različitih debljina od 0,15-0,20 mm.
Također se mogu koristiti deblji od 0,20 mm. Silos se može pokriti nadstrešnicom. Njegova funkcija je da što više spriječi ulazak oborina i spriječi djelovanje sunčevih zraka. Međutim, ako želite postići visoku kvalitetu silaže, možete dodati bakterijsko-enzimske inokulante – SILKO. SILKO se može primijeniti leđnom prskalicom ili vrtnom prskalicom na masu usjeva prije gaženja-sabijanja.
Primjena Silka
SILKO je specijalizirani proizvod namijenjen za pripremu silaže. Silko se primjenjuje za siliranje zrna kukuruza ili cijele biljke kukuruza. Silko sadrži homofermentativne bakterije, koje koriste više od 90% šećera za sintezu mliječne kiseline, koja ima jaka baktericidna ali fungicidna svojstva, važna za kontrolu aktivnosti gljivica (plijesni i kvasca) u eventualnoj naknadnoj fermentaciji. Na taj način SILKO povećava stabilnost silaže nakon otvaranja silažnih rovova. Mliječna kiselina koju proizvode bakterije mliječne kiseline iz svile inhibira rast drugih mikroorganizama koji ne podnose kisele uvjete (kvasci, plijesni, enterobakterije i klostridije – uzročnici kvarenja silaže). Snižavanjem pH vrijednosti smanjuju se gubici silaže zbog pretvorbe topivih biljnih ugljikohidrata u mliječnu kiselinu s postotkom povrata energije od gotovo 96,9%. Korištenjem Silka skraćuje se prirodni put fermentacije, brže se postiže optimalna pH vrijednost. smanjeni su gubici organske tvari i povećana stabilnost silaže. To dovodi do povećanja probavljivosti hrane i poboljšava proizvodne rezultate životinja.