SIJEVANJE PŠENICE
Sortu pšenice karakterizira visok genetski potencijal. Za postizanje plana prinosa ovakav sortiment zahtijeva najsuvremenije agrotehničke mjere. Izbor sorte je važan jer sorta mora biti u svakom pogledu prilagođena agroekološkim uvjetima. Sorta također mora odgovarati određenim poljoprivrednim tehnikama.
Prilikom odabira sorte vodite se: potencijalom prinosa, planiranom razinom ulaganja, tolerantnošću na bolesti, prilagodljivošću sorte i rezultatima ispitivanja stručnih službi iz polje. Paziti na čistoću i klijavost, te tehnološku kvalitetu sjemena. Treba uzeti u obzir i vlastita iskustva s prinosima po sortama, prethodnih godina.Nakon nabave sjemena pšenice preporuča se proizvođačima da sjeme tretiraju sa stimulator rasta SLAVOL S, za bolje klijanje, brzo i ravnomjerno nicanje te snažan korijenski sustav pšenice. Primjena: Primijeniti 250 ml po hektaru doze sjemena pšenice SLAVOLA S i dodajte 750 ml vode. Može se miješati s drugim pesticidima za zaštitu sjemena. Tretiranje sjemena treba obaviti ranije, prije sjetve, jer tretirano sjeme SLAVOL -om S i duže od godinu dana, čuva klijavost i energiju klijanja. Jača biljka, zdravija biljka, bolji prinos.
Pšenica se u našim agroekološkim uvjetima sije u listopadu. Optimalan rok za sjetvu pšenice je od 5.10 – 25.10. Prvo se siju kasne, a kasnije rane sorte. Razmak između redova 10 – 12 cm. Dubina sjetve 3-6 cm. Na suhim i lakšim tlima sijte dublje, na vlažnijim tlima pliće. Brzina sijačice je 6-8 km/h. Sjetva se smatra kvalitetnom kada je 80% sjemena posijano na dubinu od 4-5 cm.
Količina sjemena treba osigurati optimalan broj klasova po jedinici površine. Skup biljaka, ovisno o sorti, kreće se od 400-600 klijavih sjemenki/m2.
Svako kašnjenje s rokovima sjetve i pomicanje rokova može dovesti do pada prinosa i kvalitete. Kod kasnije sjetve povećati količinu sjemena za 10% na svakih 10 dana odgode.
U cilju boljeg kontakta sjemena s tlom neophodna agrotehnička mjera je valjanje glatkim valjkom nakon sjetve. Na ovaj način i uz tretiranje sjemena SLAVOL S, osigurano je brzo i ravnomjerno nicanje pšenice.
U svrhu njege usjeva, rano u proljeće posvetite pažnju suzbijanju korova i preventivnim mjerama protiv bolesti pšenice. Herbicidna tretiranja mogu se kombinirati s fungicidima uz dodatak mikrobiološkog gnojiva. Preporuča se SLAVOL u dozi od 7 lit. /ha .
Primjenom suvremenih agrotehničkih mjera, pravodobno i prema savjetima stručnjaka, prinosi pšenice se približavaju genetskom potencijalu, čineći proizvodnju isplativom, a proizvođača uspješnim domaćinom .