SAVJET VOĆNJAKA – Što učiniti u slučaju stresnih uvjeta u proizvodnji maline?
Među vrstama bobičastog voća koje se uzgaja u Srbiji, malina je već više od tri decenije najznačajnija voćka po obimu proizvodnje, ukupnim površinama i ostvarenom izvozu. Agroekološki uvjeti za uzgoj maline koncentrirani su na relativno malom području zapadne i središnje Srbije, no u posljednjem desetljeću malina se sve više širi izvan ovih tradicionalnih područja zbog relativno povoljnih cijena i lakšeg plasmana proizvoda na tržište. Unosna je voćna vrsta, lako se razmnožava mladicama, rano daje rod, a punu berbu postiže u trećoj godini.
Mrazevi, visoke temperature, jako sunce, suša, kiša, snijeg, grad, visoke podzemne vode mogu nanijeti velike štete malinama.
Mladice maline mogu izmrznuti tijekom jeseni, zime i proljeća. Jesensko otapanje posljedica je nezrelosti mladica, dok se zimsko otapanje javlja kod sorata osjetljivih na mraz. Kasni proljetni mrazevi rijetko mogu naškoditi malini jer kasno cvjeta, ali se događa da izmrznu samo mladi prvi listovi na rodnoj grani.
Visoke temperature (iznad 35 C), jaka sunčeva svjetlost, suša i vrući vjetrovi mogu zaustaviti rast plodova maline, izazvati sunčanice i druga oštećenja plodova, pa čak i sušenje mladica. Kako bi se spriječilo štetno djelovanje visokih temperatura iznad mladica postavlja se crna ili zelena mreža za zasjenjenje koja mora biti najmanje 1 metar iznad rešetke kako bi se osigurao protok zraka.
Malinjak se ne smije uzgajati u urbanim sredinama jer tuča može polomiti mladice i oštetiti nježne plodove. Oštećeni izboji nisu iskoristivi u narednoj godini, a novi koji izrastu nakon toga nemaju dovoljan rast u tekućoj vegetaciji.
Preporuka firme Agrounik, u cilju zaštite malina od nepovoljnih abiotskih čimbenika, je kombinirano tretiranje preparatima AMIXOL u količini 2-3 lit/ hai Nika Superu količini 2-3 lit/ha. Kada je malina u stanju stresa zbog navedenih nepovoljnih čimbenika, dolazi do smanjenja sinteze aminokiselina i proteina. Primjenom AMIXOLa slobodne L-aminokiseline brzo prolaze kroz staničnu membranu i izravno sudjeluju u sintezi proteina, zbog čega se biljka brzo iscrpljuje. Tekuće NPK gnojivo Nika Super sadrži uravnotežen sadržaj makro i mikroelemenata u kelatnom obliku, omogućava pravilan rast i razvoj biljke, što direktno utječe na postizanje stabilnih i visokih prinosa.
Uz svaki tretman dodajte bioovlaživač LJEPILOu količini 0,1 lit/ha.
Tatjana Marić, dipl
Telefon: 0646422031