GNOJIVO S AMINOKISELINAMA
Biljke sintetiziraju svih 20 aminokiselina iz vlastitih izvora, ali u nekim skupinama biljaka jedna ili više njih se proizvode u nedovoljnim količinama. Nekim žitaricama nedostaju esencijalne aminokiseline, prvenstveno lizin, treonin, histidin i triptofan. Mahunarkama, s druge strane, nedostaje aminokiselina metionin.
Da bi sintetizirala aminokiseline iz osnovnih elemenata uzetih iz tla, biljka mora potrošiti veliku količinu energije. U stresnim uvjetima (visoke i niske temperature, suše, niska vlažnost zraka, mraz, napadi insekata, poplave, jaki vjetrovi) sinteza aminokiselina je smanjena ili potpuno izostaje. Primjenom AMIXOLa biljke brzo usvajaju aminokiseline koje izravno sudjeluju u metabolizmu biljke (sinteza proteina i klorofila), zbog čega se ona brzo oporavlja od stresnih utjecaja iz vanjske okoline.
AMINOKISELINE IZRAVNO UTJEČU:
- Sinteza proteina, jer su oni prethodnici za njihovu tvorbu. Sadrže i kisele i bazične skupine, djelujući kao puferi, tako da održavaju odgovarajući pH biljnih stanica. Oni su izvor dušika za biljku, u mnogo pristupačnijem obliku od anorganskog dušika.
- Otpornost na stresne uvjete (kao što su visoke, niske temperature, niska vlažnost, mraz, napadi insekata, poplave, jaki vjetrovi). Primjena prije, tijekom i nakon stresnih stanja oporavlja i vraća fiziološke funkcije u normalu).
- Fotosinteza: Aminokiseline su temeljne za formiranje vegetativnog tkiva i sintezu klorofila. Veća koncentracija klorofila znači intenzivnije procese fotosinteze. Visoka razina fotosinteze osigurava brži i snažniji rast biljaka, a s povećanom koncentracijom klorofila biljke su i zelenije).
- Kretanje puči (Putovi reguliraju vodni režim biljke, apsorpciju mikro i makro elemenata kao i izmjenu plinova. Na otvaranje puči utječu svjetlost, vlaga, temperatura (i drugi vanjski čimbenici), kao i koncentracija aminokiselina, apscizinske kiseline (unutarnji čimbenici). Kada je vlažnost niska, a temperatura visoka, puči su na niskoj razini i smanjena je transpiracija. niska apsorpcija mikro i makroelemenata) dok je disanje povećano (potrošnja ugljikohidrata) je tada negativna, jer je katabolizam veći od anabolizma.
- Oprašivanje i formiranje plodova. Povećavaju klijavost polena i duljinu polenove cijevi.
- Fitohormoni – Aminokiseline su prekursori i aktivatori fotohormona.
l-metionin – prekursor etilena i faktora rasta espermina i espermidina.
l-triptofan – prekursor auksina.
l-arginin utiče na razvitak cvetova i hormona vezanih za razviće ploda.
l-valanin, l-valin, l-leucin – utiču na kvalitet ploda.
l-histidin – pomaže sazrevanju plodova.