Sadnja voća (jabuka, kruška, šljiva)
Nakon završene pripreme tla, a prije same sadnje voćaka, potrebno je obaviti još nekoliko zahvata.
Mjerenje i označavanje mjesta za sadnju:
Dimenzioniranje parcele i označavanje mjesta za sadnju vrši se nakon ravnanja terena. Za označavanje se koriste drveni markeri debljine 10-15 mm i duljine oko 40 cm. Posebnu pozornost treba posvetiti udaljenosti između krajnjih redova i granica parcela.
Vrijeme sadnje:
Sadnja se može obaviti u jesen ili rano proljeće. Važno je ne saditi u smrznuto i prevlažno tlo. Prednost treba dati jesenskoj sadnji jer se posađene sadnice bolje primaju i tijekom zime stvore jači korijenov sustav i brže rastu u prvim godinama nakon sadnje.
Kopanje jama za sadnju:
Sadne jame se otvaraju neposredno prije sadnje. Kopa se odmah uz markere, koji označavaju mjesto sadnje i uvijek s iste strane markera. Ako se za sadnju koristi stan, tada se između dvije oznake iskopa jama. Promjer mjesta sadnje trebao bi biti nešto veći od promjera korijena sadnice, kako bi se žile glatko uklopile u rupu.
Neposredna priprema sadnica za sadnju:
Priprema presadnica za jesensku sadnju obavlja se na dan sadnje. Svi oštećeni i neispravni artikli se uklanjaju. Na zdravim se glavne vene skraćuju na duljinu od 15-20 cm. Na potrganim žilama rezovi se vraćaju na zdravo mjesto. Posjekotine moraju biti ravne, a ne kose jer su ravne posjekotine najmanje i najlakše zacjeljuju. Zatim se sadnica uroni u 2% otopinu SLAVOL VVL u kojoj sadnica treba stajati 30 minuta, a koja sadrži indol-3 octenu kiselinu čija je uloga pospješiti zacjeljivanje i ukorjenjivanje sadnica, a time i njihov prijem.
Ovaj zahvat je vrlo važan i s ekonomskog aspekta, jer smanjujemo broj nezaprimljenih sadnica na minimum, a samim tim nema dodatnih troškova oko presađivanja, kao ni gubitka vremena i rada.
Način sadnje:
Sadnja se obavlja otprilike na istu dubinu na kojoj je sadnica bila u rasadniku. Dubina sadnje lako se određuje prema boji kore. Dio koji je bio u zemlji je svjetliji od dijela koji je bio iznad zemlje. Jedan radnik stavlja sadnicu u središte jame, drži je u okomitom položaju i provjerava je li poravnata s oznakama. Ako se za sadnju koristi blanja, tada se sadnica postavlja u srednje usjeke na blanji. Drugi radnik stavlja rahlu i umjereno vlažnu zemlju preko korijena sadnice. Tlo se dobro nagazi kako bi se istisnuo sav zrak i korijen bolje primio. Ponovno se dodaje nova zemlja i vrši se njeno gaženje. Zatim se sadnica zalije preostalom otopinom SLAVOL VVL i rupa se zatvori.