SADNJA JAGODE
UZGOJ ZASADA JAGODA
Jagode se mogu saditi u čistoj kulturi ili kao međuusjev u mladim voćnjacima. Ako se uzgaja kao međukultura, jagoda ne daje tako visoke prinose i ima niz nedostataka jer je teško obraditi tlo, zaštititi ga i ubrati plodove. Stoga je za postizanje maksimalnih prinosa jagodu potrebno uzgajati kao čisti usjev, kao jednogodišnji i višegodišnji nasad. Jednogodišnji zasadi bolji su od višegodišnjih, jer se dobiva veći prinos po jedinici površine, plodovi ranije sazrijevaju, krupniji su, a time i postižu višu cijenu na tržištu, što omogućuje i lakšu borbu protiv uzročnika bolesti. Jagode se u našim uvjetima mogu uzgajati kao višegodišnji nasad na jednom mjestu najduže četiri godine. Ovakav način uzgoja jagode zahtijeva veću izloženost jagode napadu patogena, posebice virusa.
PRIPREMA ZEMLJIŠTA ZA SADNJU
Ako je tlo zakorovljeno višegodišnjim korovnim biljkama potrebno je prvo uništiti višegodišnje korove pa tek onda pristupiti sadnji. Najučinkovitije uništavanje korova je poprečno oranje na dubinu od 10 cm, a zatim tretiranje tla herbicidom na bazi glifosata. Prije podizanja nasada potrebno je napraviti agropedološku analizu tla kako bi se na temelju nje dala preporuka za meliorativnu gnojidbu. Nakon primjene herbicida potrebno je ispoštovati poček od 15-20 dana, a nakon toga se mogu poduzeti melioracijske mjere za podizanje stabala jagode. Prije oranja preporuča se razbacivanje pregorjelim stajnjakom 20-40 t po hektaru i propisanom normom mineralnog gnojiva na temelju agropedološke analize tla.
U ovoj fazi uz primjenu stajskog i mineralnog gnojiva preporuča se primjena mikrobiološkog gnojiva –UNIKERu dozi od 5 l/ha na 300 l vode. Ovako pripremljeno tlo ore se na dubinu od 25-30 cm. Tom prilikom primjenom UNIKERa doći će do znatno brže razgradnje stajnjaka, popravka strukture tla, značajnog poboljšanja mikroflore tla, a time i bolje dostupnosti i apsorpcije hranjiva od strane mladih biljaka. To je potrebno jer jagoda ima plitak korijenov sustav, a za svoju ishranu koristi plitak sloj zemlje. Zato je potrebno donijeti taj sloj zemlje i održavati ga u stanju plodnosti.
VVRIJEME SADNJE
Budući da je jagoda višegodišnja zeljasta biljka, može se saditi tijekom cijele godine. U našem podneblju jagode se najčešće sade u srpnju, kolovozu te u rano proljeće i jesen.
IZBOR JEŽA ZA SADNJU
Za uspješan i isplativ uzgoj jagoda potrebno je da živice budu potpuno zdrave i što bolje razvijene. Od matičnih biljaka najbolje je saditi jednogodišnje živice.
PRIPREMA ZA SADNJU
Oštećene i suhe listove treba odstraniti kao i oštećene žile, a također žile skratiti na 1/3 dužine. Prije sadnje jagoda preporučljivo je primijeniti SLAVOL VVL koji sadrži auksine kao produkte metabolizma bakterija koji su također potpuno prirodnog porijekla. Djelovanje auksina na korijenski sustav jagode rezultirat će znatno boljim razvojem korijenskog sustava biljke, boljim ukorjenjivanjem, znatno većim unosom hranjiva, boljom apsorpcijom hranjiva i pripremom mladih biljaka za sljedeće fenofaze razvoja i njihovu bolju otpornost na nadolazeće stresne situacije uzrokovane nepovoljnim klimatskim čimbenicima< b>.
Živice prije sadnje namočite u 2% otopinu SLAVOL VVL, ostavite u njoj 24 sata, a zatim pristupite sadnji. Tom prilikom se svako sadno mjesto zalije sa 500ml tekućine u kojoj su živice potopljene.