Proizvodnja salate u plastenicima
Salata (Lactuca sativa) ima različite rokove sjetve pa razlikujemo: ranu proljetnu sjetvu, kasnu proljetnu sjetvu, ljetnu proizvodnju, jesensko-zimsku sjetvu i zimsku proizvodnju. Proizvodnja se odvija na otvorenom i u stakleniku. Proizvodnja u zaštićenom prostoru počinje u drugoj polovici rujna i traje do kraja travnja. Za ovo doba godine karakteristična je kasna proljetna sjetva jer se sjetva obavlja krajem prosinca i početkom siječnja. Salata posijana u ovom roku stiže krajem ožujka i početkom travnja. Salata se odlikuje kratkom vegetacijom od 50-120 dana, što ovisi o sorti i uvjetima uzgoja. Optimalna temperatura za uzgoj salate kreće se od 18-20 °C, dok već na temperaturama od 10-15 °C daje zadovoljavajuće rezultate. Optimalna vlažnost tla treba biti oko 70-75% PVK. Posebno treba paziti na vlagu kako ne bi pretjerali jer se stvaraju uvjeti za razvoj truleži na koju je salata posebno osjetljiva.
Presadnice salate se proizvode u tresetnim kockama, kontejnerima. Salata se može napraviti od običnih ili prerađenih sjemenki. Rafinirane ili mljevene sjemenke imaju puno veću cijenu i višestruko su skuplje od običnih, što značajno poskupljuje samu proizvodnju. S druge strane, kod korištenja običnog sjemena klijavost je niska i teško je dobiti ujednačene sadnice.
Kako bi se postiglo brže i ravnomjernije klijanje i nicanje biljaka, Agrounik preporuča tretiranje sjemena salate prije sjetve mikrobiološkim stimulatorom rasta Slavol S. Procedura prijave je vrlo jednostavna. Naime, sjeme se pola sata namače u otopini Slavola S. Kad se sjeme osuši, počinje se sijati.
Proizvodnja presadnica salate traje 4-6 tjedana, što naravno ovisi o uvjetima proizvodnje. U zimskom periodu traje oko 6 tjedana. Kod presadnica u kockama treba paziti na odvajanje kocki, kako bi korijenov sustav rastao u dubinu, a ne bočno. Presadnice su spremne za sadnju sa 4-6 normalno razvijenih listova. Presadnice koje se proizvode u kontejneru sade se dublje, odnosno cijeli korijen koji je izrastao mora biti u zemlji. Što se tiče presadnica iz hranjive kocke, one se ne zakopavaju, već se hranjiva kocka lagano utiskuje u zemlju do 1/3 visine.
Tlo je prije sadnje potrebno tretirati Unikerom (5 l/ha) koji zahvaljujući svom sastavu povoljno djeluje na bolji razvoj biljke. rast nakon sadnje i optimalnu sigurnost hranjivih tvari koje su biljci potrebne.
Što se tiče prihrane salate, ona se provodi folijarno u kombinaciji sa zaštitnim sredstvima i sustavom kap po kap i prskalicama. Preporuka Agrounika je primjena Slavola u koncentraciji 100-200 ml na 10 l vode ili 1-2 ml/m2 sustavom kap po kap. Presadnice treba tretirati 1-2 puta tjedno, a Slavol primijeniti 7-10 dana nakon sadnje. Primjenom Slavola potiče se rast biljaka, intenzitet fotosinteze, povećava otpornost biljaka na bolesti i otklanja negativan utjecaj pesticida.