Preporuka za voćare ako bude kasnih proljetnih mrazeva
Prema najavama meteorologa, idućih dana očekuju se jutarnje temperature koje će biti u minusu, tj. pojava kasnih proljetnih mrazeva. Zbog različitih fenofaza razvoja neke su voćke procvjetale i zametnule plodove, dok su druge još u cvatu. Stoga vas pozivamo da na vrijeme reagirate i zaštitite cvijet i voćku, a time i ovogodišnji urod voća. Naša preporuka je da jedan, dva dana pre ili bar nekoliko sati pre mraza obavite tretiranje sa AMIXOLOM, biljna aminokiselina potpuno prirodnog porijekla. Aminokiseline izravno utječu na sintezu proteina jer su prekursori za njihov nastanak, održavaju pH biljnih stanica odgovarajućim jer sadrže i kisele i bazične skupine, pa djeluju kao puferi. Oni su također izvor dušika za biljku. Preporuča se primjena u koncentraciji od 3 L/ha. Iznimno je važno pravodobno reagirati kako bi biljka usvojila pripravak i pokrenula fiziološke procese za prevladavanje takvih situacija.
Podsjetnik radi u punom cvatu najosetljivija je vinova loza čiji cvjetovi smrzavaju na temperaturi od -0,6C, dok je najotporniji badem čiji cvjetovi smrzavaju na temperaturi od -3,3C. Za većinu ostalih voćnih vrsta (jabuka, trešnja, trešnja, šljiva…) kritična temperatura je -2,2C.
Od marelica i vinove loze najosjetljivije su sađene voćke koje ugibaju već na -0,6C, dok su najotpornije mlade jabučaste voćke koje podnose temperature do -1,7C. Ostale voćne vrste (trešnje, šljive, breskve…) podnose temperature od -1,1C.
Zaštita cvijeća i mladih plodova od mraza prva je linija zaštite ovogodišnjeg uroda, reagirajmo na vrijeme.