Savjeti agronoma u proizvodnji malina
Malina je višegodišnja listopadna biljka koja pripada porodici ruža (Rosaceae). Prema prvim podacima, u Srbiji se počela uzgajati oko 1880. godine kao ukrasna biljka, dok je komercijalna proizvodnja maline započela 1920. godine, a tada su određena i prva uzgajališta maline oko Valjeva i Čačka.
Maline su zbog dobrote svojih plodova poznate i kao ‘crveno zlato’. Srbija je treća zemlja u svetu po proizvedenoj količini maline, odmah posle Rusije i Poljske, gde je na našim prostorima najzastupljenija sorta Willamette, a zatim sorta Miker. Zbog agroekoloških uvjeta, kao i zbroja godišnjih temperatura, malina proizvedena u našem podneblju ima najveći postotak suhe tvari, a kvalitetom ploda daleko je ispred ostalih zemalja proizvođača ove kulture.
Ovisno o lokalitetu i sorti, nadmorskoj visini i ekspoziciji terena, malina je u fazi devet ili više listova do pojave prvih cvjetnih pupova (BBCH 19-57). Najavljene višednevne oborine mogu stvoriti povoljne uvjete za zarazu uzročnikom pjegavosti lišća mladica i pupova maline (Didymella applanata).
U svrhu zaštite tvrtka Agrounik preporučuje folijarno tretiranje preparatom Erwix u koncentraciji od 1%, također ponoviti tretiranje u fenofazi cvatnje radi zaštite od uzročnika Botrytis sp. Prilikom primjene Erwixe preporučujemo i ovlaživač Ljepilo u koncentraciji 0,1 % za bolju raspodjelu pripravka po biljci kao i produljenje djelovanja pripravka.
Prije fenofaze cvatnje preporučamo folijarnu prihranu bora Nika B (40ml/10l vode),koja ima ulogu u formiranju reproduktivnih organa kod biljaka, što pozitivno utječe na oplodnju.
U kasnijim fazama razvoja maline preporučamo korištenje biostimulatora Slavola VVL (5 litara/ ha), više puta tijekom vegetacije, što pozitivno utječe na brojne fiziološke procese u biljci, kao i Nika Ca (40 ml/10 litara vode), za povećanje čvrstoće plodova kao i njihove transportabilnosti.
Ukoliko tijekom vegetacije postoje stresni uvjeti u vidu temperaturnih kolebanja, mehaničkih oštećenja biljaka, fitotoksičnosti ili nekih drugih negativnih učinaka na biljku, preporučamo korištenje aminokiselina Amiksol, koji sadrži 16% slobodnih amino kiseline i biljnog je podrijetla. Ovu vrstu aminokiselina biljke brzo prepoznaju i lako uključuju u svoj metabolizam, što rezultira brzom revitalizacijom biljaka.
Za dodatne informacije o preparatima možete se obratiti našem agronomu za Vaš region putem linka: https://agro-nika.com/kontakt/
Naše proizvode možete pronaći u poljoprivrednim apotekama širom Srbije.