Kompostiranje sa primenom Unikera
Kompost predstavlja organsku tvar dobivenu humifikacijom organskog otpada različitog porijekla. Koristi se u poljoprivrednoj proizvodnji kao poboljšivač tla, kao gnojivo, za kontrolu erozije, kao pokrivač odlagališta. Kompost izgledom je vrlo sličan pregorjelom stajnjaku, zbog svoje mrvičaste strukture, tamnosmeđe boje, ujednačene mase i ugodnog zemljanog mirisa, kao i sadržaja aktivne tvari. Koristi se u ekološkoj proizvodnji kao osnovno organsko gnojivo, a najčešće se koristi kao mješavina u supstratima za proizvodnju presadnica povrća, cvijeća, gljiva i dr. Kompost kao upijajući materijal zadržava vlagu a > i mineralne tvari potrebne za rast biljaka. Kompost se često miješa sa zemljom ili tresetom, dodaju se neutralizatori, dodaci i materijali koji poboljšavaju drenažu i prozračnost, kao što je pijesak, šljunak, strugotine, vermikulit (vodeni silikat), glina, itd.
Važnost komposta u modernoj poljoprivrednoj proizvodnji ogleda se u sljedećim ključnim stvarima:
– Kompostiranjem se rješava problem otpada organskog podrijetla.
– Kompostiranjem se dobiva finalni proizvod koji je kvalitetniji od polaznog materijala.
– Kompost je izuzetno prirodno gnojivo.
– Ukupna količina otpada smanjuje se za 50%.
– Smanjeni su troškovi za umjetna gnojiva i kemijska sredstva.
– Kompost sprječava eroziju tla.
Proces kompostiranja – Kompostiranje je biokemijski proces u kojem se humificira svježa organska tvar i stvaraju tvari slične humusu. Danas postoje različite metode kompostiranja, od jednostavnih pasivnih kompostnih hrpa, preko modernih i zatvorenih sustava kompostiranja, do kompostiranja s glistama. Svi ovi sustavi imaju zajednički osnovni princip – mikrobiološku razgradnju polaznog materijala u aerobnim uvjetima.
Polazni materijal u procesu kompostiranja može biti biljni otpad iz kuhinja, vrtova, voćnjaka, travnjaka, pokošena trava i živica, lišće, grane, uvelo cvijeće, otpalo voće, ostaci voća i povrća, korov, kora itd. Posebno je važno da otpalo lišće, grančice od rezidbe i sl. podvrgnuti kompostiranju jer se na taj način iz voćnjaka i vinograda uklanja zarazni potencijal za iduću godinu. U procesima pretvorbe organskog otpada sudjeluju mikroorganizmi koji koriste organsku tvar kao izvor ugljika, dušika i fosfora. U prvim fazama kompostiranja aktivne su populacije mezofilnih bakterija koje u procesima razgradnje organske tvari povećavaju temperaturu i stvaraju uvjete za razvoj termofilnih mikroorganizama.
U novije vrijeme za pospješivanje procesa mineralizacije organske tvari tijekom kompostiranja preporuča se korištenje mikrobioloških inokulanata – pripravaka koji sadrže mikroorganizme koji ubrzavaju proces razgradnje. UNIKER sadrži populacije saprofitskih mezofilnih bakterija sposobnih za razgradnju organske tvari koja sadrži celulozu i proteine. Uvođenjem ovih mikroorganizama u kompostnu smjesu ubrzavaju se procesi transformacije, čime se dobiva kvalitetan kompost s uravnoteženim C/N omjerom i povoljnim fizikalno-kemijskim svojstvima. UNIKER se u procesu kompostiranja primjenjuje na sljedeći način:
1. Masa organske tvari, (red lišća, zemlja, nasjeckane grane) – rasporedite jednu na drugu.
2. Poprskajte svaki red pojedinačno s 5% Unikerom kako bi masa ostala vlažna.
3. Zadnji sloj završiti zemljom u obliku piramide kako bi se kompostni materijal bolje homogenizirao.