Cvat jagode
Cvatnja (otvaranje latica cvijeta) važan je faktor u plodnosti jagode. To je vrlo osjetljiva fenofaza, jer kasni mraz može oštetiti otvorene cvjetove, a još više mlade plodove.
Početak, tijek i duljina cvatnje ovise o svojstvima sorte, geografskoj širini, nadmorskoj visini, ekspoziciji, primijenjenoj agrotehnici i vremenskim prilikama koje vladaju prije i tijekom cvatnje.
Cvjetni pupoljci počinju rasti pri temperaturama zraka iznad 5 C U usporedbi s ostalim voćnim vrstama umjerenog kontinenta, jagode cvjetaju nakon trešanja i domaćih šljiva, a prije jabuka i malina. U uvjetima našeg podneblja jagode najčešće cvjetaju krajem travnja ili početkom svibnja, što opet ovisi o spomenutim čimbenicima koji direktno utječu na početak cvatnje.
Trajanje cvatnje jagode je 20-30 dana, a cvatnja pojedinih cvjetova 4-6 dana. Prvi cvjetaju primarni cvjetovi koji daju najveće i najkvalitetnije plodove s najviše sjemenki.
Sorte vrtnih jagoda, prema vremenu cvatnje, mogu se podijeliti u četiri skupine:
- rano cvjetanje
- srednji cvjetni
- srednje kasno cvjetanje
- kasno cvjeta
Kada cvatnja jagoda počne ranije, obično traje duže zbog nižih temperatura.
Preporuka tvrtke Agrouniku fenofazi cvatnje i predcvatnje jagoda je kombinirano tretiranje pripravcima Slavol VVLu koncu. 1% i Amiksol u konc. 0,5% tjedno tijekom fenofaze cvatnje. Za pospješivanje gnojidbe dodati pripravak nika Bu količini 2 lit/ha.
Slavol VVL je tekuće mikrobiološko gnojivo, certificirano za primjenu u ekološkoj i konvencionalnoj proizvodnji, osigurava veći broj zametnutih plodova, povećava ukupni prinos i izuzetno je učinkovito na bobičasto voće.
Amiksol je pripravak na bazi biljnih aminokiselina koje samo biljka prepoznaje i usvaja. Amixol štiti cvjetove jagode od kasnih proljetnih mrazeva koji su česti u ovom razdoblju godine.
Putem sustava za fertirigaciju primijeniti vodotopivo NPK gnojivo Nikafert 20 20 20 u količini od 20 g tjedno po biljci.
Naše proizvode potražite u poljoprivrednim apotekama.
dipl. inž. Tatjana Marić