BIOFERTILIZACIJA ZA TRETMAN SJEMENA SIMBIOZNIM FIKSATORIMA DUŠIKA
FIKSACIJA DUŠIKAje proces prijenosa dušika iz atmosfere koji je nepristupačan u pristupačni (NH4) koji mogu koristiti svi ostali organizmi na Zemlji. Dušik kojeg u atmosferi ima oko 78% postaje dostupan ostalom živom svetu zahvaljujući fiksatorima dušika, mikoorganizmima koji jedino mogu koristiti plinoviti dušik iz atmosfere i pretvoriti ga u amonijak.
SIMBIOZNI FIKSATORI DUŠIKA bakterije su koje formiraju kvržice u korijenu leguminoznih biljaka (soja, lucerka, grašak, grah, djetelina i sl.) gdje obavljaju fiksaciju dušika. Ove bakterije strogo su specifične za određenu biljnu vrstu, tako da jedna vrsta bakterija formira kvržice samo na (jednoj) odgovarajućoj biljnoj vrsti. Između bakterije i biljke uspostavlja se simbioza, oblik zajednice u kojoj bakterije direktno predaju pristupačan dušik biljkama, dok biljke snabdijevaju bakterije asimilativima (hranljivim tvarima koje je biljka stvorila u procesu fotosinteze).
Primjenom biofertilizatora koji sadrže odgovarajuće simbiozne fiksatore dušika tj. nanošenjem ovih bakterija na sjeme leguminoznih biljaka, ubrzava se formiranje kvržica u korijenu.
Bakterije simbiozni fiksatori dušika preko korijenskih dlačica dospijevaju u unutrašnjost korijena (parenhima), gdje se počinju ubrzano dijeliti, zbog čega se formira kvržica u kojoj ove bakterije fiksiraju dušik.
Osim simbioznih fiksatora dušika, ovi preparati sadrže i asocijativne fiksatore dušika i fosfomineralizatore koji nakon primjene biofertilizatora naseljavaju površinu korijena.
